Chelsea Londyn – historia herbu

Na samym wstępie warto wspomnieć o emblemacie, który nigdy nie pojawił się na koszulkach zespołu jednakże przez długie lata funkcjonował jako symbol klubu. Chodzi o okrągły emblemat z wizerunkiem weterana wojennego. Przydomek „Chelsea” został zapożyczony nie tylko od nazwy dzielnicy, ale także od szpitala dla weteranów Royal Hospital Chelsea.

W roku 1952 Ted Drake usunął weterana z logo Chelsea. Rok później opracowano oficjalny herb, który w zmienionej formie funkcjonuje do dzisiaj. Niebieski lew z berłem spoglądający do tyłu. Dookoła niebieskie koło z napisem Chelsea Football Club. Inspiracją był lew z szyldu gminy Metropolitan. W kole znajdywały się także czerwone maki, które w Anglii upamiętniają pamięć żołnierzy poległych na wojnach.

W latach 1986-2005 logiem Chelsea wciąż był wizerunek lwa, jednakże bez berła i bez niebieskiego koła, a z literami CFC na których lew się opiera.

W roku 2005 wrócono do starego pomysłu z okazji 100 lat istnienia klubu. Wrócił lew z berłem, jednakże tym razem berło miało kolor niebieski, a nie złoty. Wróciło także niebieskie koło z nazwą klubu. Dodatkiem na rok 2005 były złote wstawki nad herbem i pod nim, które odnosiły się do 100 lat historii The Blues. Maki w tym herbie miały kolor złoty i znajdywały się po lewej i prawej stronie lwa. Nad makami natomiast umieszczono symbole piłki.

Oficjalne logo funkcjonujące do dzisiaj nie zawiera już złotych napisów upamiętniających 100 lat od daty założenia klubu. Maki oraz symbole piłki zmieniły kolor na czerwony.

tomasz