Chelsea Londyn – historia Headhunters

Organizacji Headhunters z całą pewnością nie można nazwać stowarzyszeniem kibiców klubu. Headhunters to gang, który funkcjonuje nieprzerwanie od lat 60. W logo grupy zamiast lwa znajduje się trupia czaszka.

Grupa, która sprawiała ogromne problemy w latach 60. i 70. Szczytem działalności były lata 80. kiedy na angielskich stadionach było naprawdę niebezpiecznie. Chuligani z Headhunters zajmowali się zdobywaniem sektora. W trakcie meczów wyjazdowych członkowie grupy zakupywali bilety na trybunę gospodarzy, natomiast w trakcie meczu robili wszystko aby wypędzić z niej kibiców przeciwnej drużyny.

Kolejne problemy z pseudokibicami na stadionach doprowadziły do zdecydowanych działań policyjnych, które szybko ukróciły działania chuliganów na angielskich obiektach piłkarskich. Headhunters postanowili więc przenieść swoją działalność po za stadion. Pseudokibice atakowali na swoim terenie fanów drużyny przyjezdnej, nierzadko bardzo brutalnie zadając poważne obrażenia sympatykom gości.

W marcu 1986 roku przeprowadzona została policyjna akcja na szeroką skalę. Z samego rana, wyważono drzwi do mieszkań głównych członków organizacji. Aresztowano Stephena Hickmota, Petera Browna, Terenca Lasta, Shauna O’Farrella, Vincentego Drake’a, Dale’a Greena, Williama Reida, Stephena Toombsa oraz Douglasa Welsha.

Aresztowani szybko zostali nazwani „The Chelsea Nine”. Doszło do długiego procesu, który w dużej mierze skompromitował policję za bardzo ubogi materiał dowodowy i wątpliwe zeznania świadków. Niemniej jednak, po pół roku trwania procesu zapadły wyroki. Najsurowiej ukarany został Last, który otrzymał 10 lat więzienia za działalność konspiracyjną oraz 5 lat za udział w burdach. Za konspirację 10 lat otrzymał również Hickmot. Pozostali członkowie otrzymali mniejsze kary od kilku lat więzienia do grzywny.

Po zakończeniu procesu w Anglii wciąż trwały akcje mające na celu rozbicie gangu Headhunters. Zdarzały się przypadki omylnych aresztowań, za które niewinni fani Chelsea otrzymywali potem wysokie odszkodowania. Niemniej jednak, akcja policji przyniosła efekt i bardzo mocno ograniczyła działalność pseudokibiców.

tomasz